افغانستان به مرحله نهائی مسابقات فوتبال جنوب آسیا راه یافت

333

تیم ملی فوتبال افغانستان، با پیروزی یک بر صفر دربرابر نپال (میزبان) به مرحله نهایی مسابقات جام جنوب آسیا راه یافت تا در آن مرحله با برنده مسابقه هند و مالدیو روبرو شود.

افغانستان که تنها گل این بازی را، در دقیقه یازده توسط سنجر احمدی به ثمر رسانده بود، تا دقیقه هشتاد و هشت این نتیجه را حفظ کرد. در دقیقه هشتاد و هشت، داور حرکت منصور فقیریار دروازه بان افغانستان برای مهار توپ را خطا گرفت و حکم به پنالتی به نفع نپال داد.

دروازه بان افغانستان پنالتی را گرفت، اما داور ضربه را قبول نکرد و یک فرصت دیگر برای زدن پنالتی به نپالی ها داد، که این ضربه هم توسط دروازه بان افغانستان گرفته شد.

تیم ملی فوتبال افغانستان

حمید الله یوسفزی دروازه بان

منصور فقیریاز دروازه بان

اسلام امیری دفاع

علی احمد یارزاده دفاع

فرزاد عطایی دفاع

مقدر قاضی‌زاده دفاع

مصطفی حدید دفاع

مجتبی فیض دفاع

آرش هاتفی هافبک

یوسف مشرقی هافبک

مصطفی آزادزوی هافبک

امرالدین شریفی هافبک

معروف محمدی هافبک

وحید ندیم هافبک

رفیع بارکزی هافبک

بلال آرزو مهاجم

سنجر احمدی مهاجم

حمید الله کریمی مهاجم

حشمت الله بارکزی مهاجم

صدیق ولیزاده مهاجم

در پایان نود دقیقه، داور سوم بازی، هفت دقیقه وقت تلف شده محاسبه کرد و کار افغانستان برای حفظ نتیجه مشکل شد.

بازیکنان تیم ملی افغانستان این هفت دقیقه را هم با مقاومت دربرابر حملات حریف نپالی و یکی – دو فرصت حمله به دروازه نپال پشت سر گذاشتند و سرانجام بازی نیمه نهایی جام جنوب آسیا (SAFF) را با نتیجه یک بر صفر به نفع خود به پایان رساندند.

با این نتیجه، افغانستان به مرحله نهایی راه یافت تا برای به دست آوردن عنوان قهرمانی جام جنوب آسیا، با برنده دیدار هند و مالدیو مسابقه دهد.

افغانستان در مرحله گروهی این بازیها تیم‌های بوتان و سریلانکا را شکست داد و با مالدیو مساوی کرد و جایگاه دوم گروه B را بدست آورد.

بازیکنان نپال پس از گل افغانستان حملات خود را بر دروازه افغانستان تشدید کردند و چندین موقعیت گل‌زنی ایجاد کردند اما منصور فقیریار دروازه بان افغانستان به آنها فرصت نداد این موقعیت‌ها را به گل تبدیل کنند.

مصدومیت مدافع افغانستان

در دقیقه ۵۲ بازی، فرزاد غلام عطایی، مدافع تیم افغانستان در اثر یک ضربه شدید به سرش مصدوم شد.

او ظاهرا در داخل میدان از هوش رفت و تیم عاجل پزشکی او را به بیمارستان منتقل کرد.

یکی از منابع فدراسیون فوتبال افغانستان گفت که آقای عطایی در بیمارستان به هوش آمده اما هنوز وضعیتش کاملا بهبود نیافته است.

نائب قهرمانی در سال ۲۰۱۱

تیم ملی فوتبال افغانستان با کسب مقام نائب قهرمانی در دوره گذشته این مسابقات در سال ۲۰۱۱ بعنوان تیم اول گروه دوم شناخته شد.

تیم ملی افغانستان در هفتمین دوره این رقابتها در سال ۲۰۱۱ که در شهر دهلی جدید هندوستان برگزار شد با شکست تیم های بوتان، سریلانکا و تساوی مقابل هندوستان راهی مرحله نیمه نهایی شد.

در مرحله نیمه نهایی به مصاف نپال رفت و توانست این تیم را در وقت های اضافی بازی شکست دهد و راهی دیدار پایانی شود.

تیم فوتبال افغانستان در بازی نهایی مقابل تیم فوتبال هند قرار گرفت. در این بازی با اخراج دروازه بان افغانستان بازی را ۴ بر صفر به تیم ملی هندوستان که میزبان این مسابقات بود واگذار و نائب قهرمان بازیهای جنوب آسیا شد.

گذشته رویارویی دو کشور

نپال و افغانستان تا حال پنج بار با هم روبرو شده اند. سه بار نپال پیروز شده، یک بار افغانستان و یک مسابقه هم به تساوی انجامیده است.

اولین مصاف افغانستان و نپال به سال ۲۰۰۳ بر می گردد. سالی که در آن افغانستان بعد از ۲۰ سال بار دیگر به صحنه فوتبال بین‌المللی باز گشت.

در این مسابقه افغانستان مغلوب شد. اولین پیروزی افغانستان مقابل نپال به مرحله نیمه نهایی مسابقات جنوب آسیا در سال ۲۰۱۱ بر می گردد.

افغانستان که به حیث سر گروه به مرحله نیمه نهایی راه یافته بود با نپال که از گروه دیگر دوم شده بود، روبرو شد.

در جریان مسابقه هیچ تیم نتوانست گلزنی کند تا اینکه مسابقه به وقت های اضافی کشیده شد.

در این مسابقه بلال آرزو برای افغانستان به یک قهرمان تبدیل شد.

بلال در آن مسابقه با یک فرار تماشایی دروازه نپال را گشود و افغانستان را برای اولین بار به مسابقه نهایی جنوب آسیا فرستاد.

Text Widget

Aliquam ut tellus ligula. Nam blandit massa nec neque rutrum a euismod t ellus ultricies! Phasellus nulla tellus, fringilla quis tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius, tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius, tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius.