تیم فوتبال افغانستان جایزۀ بازی جوانمردانه فیفا را کسب نمود

fotbal

هیأت تحریر سایت مهروطن این پیروزی بزرگ تیم ملی  فوتبال کشور را برای کافه ملت با شهامت وقهرمان ما تبریکی عرض میدارد.

فدراسیون فوتبال افغانستان جایزه بازی جوانمردانه فیفا در سال ۲۰۱۳ را برد. جایزه بازی جوانمرانه فیفا به شخص یا نهادی اعطا می‌شود که در طول یک سال گذشته اصول بازی جوانمردانه را رعایت کند.

فدراسیون بین‌المللی فوتبال(فیفا) درتوضیح علت اعطای جایزه بازی جوانمردانه سال ۲۰۱۳ به فدراسیون افغانستان نوشته است؛” فوتبال افغانستان در یک سال گذشته با توجه ویژه به فوتبال پایه، ساختن زیرساخت‌های برای توسعه فوتبال در سراسر کشور و همچنین راه‌اندازی لیگ حرفه ‌ای فوتبال با وجود اثرات باقی‌مانده از یک دهه جنگ گام‌های مهمی در توسعه این ورزش برداشته است.”

کرام الدین کریم، رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان در این مراسم جایزه بازی جوانمردانه را دریافت کرد.

آقای کریم، رئیس فدراسیون افغانستان پس از دریافت این جایزه تاکید کرد، که همکاران او در یکسال گذشته همواره روح بازی جوانمردانه را در متن کارهای خود قرار داده‌اند و دستاورد آنها در این مدت در سطوح مختلف فوتبال در افغانستان کاملا مشهود است.

با همکاری برنامه گل فیفا، افغانستان امکان ساخت زمین‌های چمن مصنوعی را پیدا کرد، زمین‌هایی که در دومین دوره لیگ برتر افغانستان مورد استفاده قرار گرفت.

یکی از مهمترین رخ دادهای بازی‌های دوستانه در سال ۲۰۱۳، بازی دو تیم افغانستان و پاکستان همسایه جنوبی این کشور پس از ۱۰ سال بود. تیم ملی افغانستان این مسابقه را با نتیجه سه بر صفر در حضور مشتاق هزاران تماشگر مرد و زن برد. بازی برگشت این بازی در ماه مارس در لاهور پاکستان برگزار خواهد شد.

در تاریخ ۹۰ ساله فوتبال افغانستان این اولین بار است که فوتبال این کشور موفق به کسب این جایزه از سوی فیفا شده است.

ازبکستان در سال ۲۰۱۲ موفق به کسب جایزه فوتبال جوانمردانه سال فیفا شد.

فوتبال افغانستان در سال گذشته میلادی با قهرمانی در جنوب آسیا دستاوردهای زیادی داشت. این تیم توانست رتبه ۱۲۹ را در رده بندی جهانی فیفا به دست آورد.

فیفا این دستاورد فوتبال افغانستان را از سال ۱۹۹۳ تاکنون در تاریخ فوتبال این کشور بی‌سابقه خواند.

BBC

Text Widget

Aliquam ut tellus ligula. Nam blandit massa nec neque rutrum a euismod t ellus ultricies! Phasellus nulla tellus, fringilla quis tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius, tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius, tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius.