طرح امریکا”دولت ملی” بیش ازحد شکننده است

Dr.Abdula

محترم محمدخان معاون اول داکتر عبدالله در تازه‌ترین اظهارات خود پس از توافق جمعه گذشته میان دو نامزد مبنی بر تشکیل دولت وحدت ملی گفت: هنوز هم نگران دخالت دولت کرزی در امر انتخابات هستیم.

وی اظهار داشت: ما متعهد به عملی شدن توافقنامه و اعلامیه مشترکی که روز جمعه میان رهبران هر دو تیم به امضا رسید، می‌باشیم اما تیم تحول و تداوم به رهبری اشرف‌غنی احمدزی باید تلاش کند تا از دام‌هایی که در ارگ ریاست‌جمهوری ایجاد شده است، خود را نجات دهد و تحت تاثیر سفارشات ارگ قرار نگیرد.

محمد خان ادامه داد: تیم اصلاحات و همگرایی هنوز هم نگران دخالت دولت حاکم در افغانستان به رهبری حامد کرزی در امور انتخابات است و فشارهایی را که ارگ بر تیم تحول و تداوم مبنی بر اجرایی نکردن توافقنامه را احساس می کنیم.

به گفته معاون اول داکتر عبدالله، تیم اصلاحات و همگرایی بر این باور است که حامد کرزی به عنوان یک دیوار ضخیم میان دو نامزد می باشد که نمی‌خواهد توافقی میان عبدالله و احمدزی به وجود آید و با دست‌اندازی و ایجاد اختلال و اختلاف در روند انتخابات تلاش دارد تا از رسیدن عبدالله به قدرت جلوگیری نماید.

گفته های معاون تیم اصلاحات و همگرایی همچنین بیانگر آن است که سخنان احمدزی این تردید را ایجاد کرده که اشرف غنی به دنبال خرید وقت تا زمان اعلام نتایج نهایی انتخابات است تا بتواند در صورت پیروزی، از توافق نهایی و آنچه تقسیم قدرت ریاست جمهوری به نظر می‌آید، سرپیچی نماید.

یعنی اشرف غنی احمدزی تلاش دارد تا با همکاری ارگ ریاست جمهوری و مسوولین کمیسیون انتخابات روند شمارش آرا را به نفع خود خاتمه دهد. آنگاه که به عنوان پیشتاز رقابت دور دوم انتخابات معرفی شد، توافق نهایی را زیر پا گذاشته و هرگونه سهم گیری تیم اصلاحات و همگرایی در دولت وحدت ملی را منکر شود.

این اختلاف نظرها که به دلیل ابهامات موجود در متن توافق نامه جان کری وجود دارد و هیچ توضیح مناسبی درباره تقسیم قدرت در آن ارایه نشده، نشان می دهد که طرح آمریکایی” دولت وحدت ملی” بیش از حد شکننده است و در واقع یک مسکن کوتاه مدت برای چالش به وجود آمده ی دور دوم انتخابات بوده است.

اگر عبدالله و اشرف غنی هم چنین توافقی را امضاء کردند نه به خاطر جلوگیری از اختلافات قابل پیش‌بینی بوده است، بلکه صرفا به جهت حرف شنوی این دو نامزد از کاخ سفید بود. اگر داکتر عبدالله و داکتر احمدزی می خواستند از اختلافات جلوگیری کنند، راهکاری بسیار ساده وجود داشت: تفکیک آرای واقعی از تقلبی و بازشماری مجدد آرا تحت نظارت ناظران داخلی و خارجی.

اما اکنون بحث، بحث قدرت و ریاست و حکومتداری است آن هم طبق خواسته ی آمریکا. لذا دو نامزد مجبور هستند به هر سازی که آمریکا کوک می کند، برقصند و در ظاهر نشان دهند که اهل تفاهم و مدارا با یکدیگر هستند، اما قطعا در باطن هیچ کدام از دو نفر چنین شخصیتی ندارند.

نگرانی موجود هم به همین جهت است که فرداها که تکلیف پیروز و بازنده این رقابت مشخص شود، عقده ها و کینه های درونی بروز خواهد کرد و نخواهد گذاشت دولتی تحت نام ” وحدت ملی” تشکیل شود و یا به ثمر برسد که البته این خواست دقیق کاخ سفید است تا در سایه این اغتشاشات و درگیری های سیاسی کابل، همچنان منافع خود را در کشور ما برآورده سازد.

اطلاع رسانی افغانستان

Text Widget

Aliquam ut tellus ligula. Nam blandit massa nec neque rutrum a euismod t ellus ultricies! Phasellus nulla tellus, fringilla quis tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius, tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius, tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius.