مصاحبه محترم نورالحق علومی رئیس حزب متحد ملی افغانستان ورئیس اجرائیه ائتلاف ملی افغانستان

 olomi

 از حمایت ناتو استقبال و به کارکرد حکومت وحدت ملی خوشبین هستیم!

وزرای خارجه ناتو روز سه شنبه در بروکسل مقر پیمان نظامی ناتو، توافق نمودند تا ماموریت جدید این نیروها را زیر نام پشتیبانی مصمم که هدف آن آموزش و تقویت نیروهای افغان در برابر طالبان مسلح می باشد، سر از اول جنوری آغاز نمایند.

ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو با اعلام این مطلب که ” امروز ما موافقه کردیم که ماموریت پشتیبانی مصمم را به تاریخ اول ماه جنوری آغاز می کنیم. این واقعاً برای ما و افغانستان یک لحظه بسیار مهم است. پشتیبانی مصمم یک ماموریت غیر حربی خواهد بود. حدود دوازه هزار عسکر از متحدان ناتو و شرکا با نیروهای امنیتی افغانستان کمک خواهند کرد و به آنها مشوره و آموزش خواهند داد و استحکام دستاورد های ما در افغانستان را اطمینان بخش خواهند ساخت.”

دوکتورعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان که در این نشست حضور یافته بود با قدردانی از قربانی‌های نیروهای ناتو و آیسف در افغانستان تأکید کرد که ناتو برای آوردن ثبات در افغانستان نقش برجسته‌ای داشته است.
وی در ادامه گفت که آغاز مأموریت قاطع ناتو به افغانستان کمک می‌کند که در سال‌های آینده به اهدافش نایل آید.

رییس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان به دوام سخنانش تاکید کرد: “ما امیدواریم که با آغاز مأموریت قاطع؛ نیروهای امنیتی ما به خودکفایی برسند، ما بگونه‌ی کامل آگاهی داریم که ختم مأموریت نظامی به معنی ختم جنگ علیه تروریزم نیست”.
محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز که در این نشست حضور یافته بود بر همکاری‌های دراز مدت میان افغانستان و ناتو تأکید کرد.
آقای غنی اظهارداشت: “ما همچنان بر مشارکت‌مان متعهد هستیم و اطمینان می‌دهیم که روحیه‌ی مشارکت جدید در کابل وجود دارد که این می‌تواند این روند را به پیش ببرد”.

براساس بیانیه ای که پس از اجلاس وزرای خارجه ناتو در بروکسل به نشر رسید اعلام شد که ناتو در مأموریت قاطع خویش که با هدف آموزش، مشوره دهی و کمک به نیروهای امنیتی افغان تعیین شده به تعداد محدودی از نیروهای این سازمان اجازه می‌دهد تا بعد از ختم سال 2014 میلادی در افغانستان باقی بمانند.

در همین حال نهادهای امنیتی افغان از همکاری‌های دراز مدت افغانستان با ناتو استقبال کرده و معتقدند که این کار افغانستان برای رسیدن به اهدافش کمک خواهد کرد.

در همین حال محترم نورالحق علومی رئیس حزب متحد ملی افغانستان ورئیس  اجرائیه ائتتلاف ملی افغانستان در گفت و گو با هفته نامه ائتلاف ملی دیدگاهش را در مورد این نشست بیان نموده می گوید:

موضوع اصلی در اجلاس بروکسل پیرامون حمایت از حکومت افغانستان ، تامین صلح و ثبات و ادامه همکاری های ناتو بود و تا جایی که واضح شد در کنفرانس بروکسل، وزرای خارجه ناتو همه چشم امید خود را به حکومت وحدت ملی دوخته اند که در راستای حکومتداری سالم و عاری از فساد اداری، حاکمیت قانون، گام های استواری را بردارند و بدون تردید که در آنصورت ، ناتو وظایف خود را در تداوم کمک های همه جانبه به افغانستان انجام خواهند داد.

وی در همین حال و با بیان اینکه شاید ساختار حکومت وحدت ملی در افغانستان پدیده نو باشد.اقداماتی را که تا کنون توسط دولت وحدت ملی باوجود زمانگیر بودن آن انجام یافته است امید وارکننده و مورد تایید کشورهای ناتو دانست.

رئیس اجرائیه ائتلاف ملی افغانستان با بیان اینکه جلالتمأبان دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجرائیه و محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور ، به اصل مردم سالاری، شایسته سالاری و تخصص و تعهدات در مقابل منافع ملی، صداقت و کاردانی سابقه نیک و متهم نبودن به فساد اداری در تعیین کادرهای حکومت وحدت ملی متعهد هستند از موارد امیدوار کننده ای دانست که ناتو روی آن حساب می کند.

وی به ادامه سخنانش و تاکید بر اینکه تعهد واحدی که هر دو سران می سپارند مثل دو نیمه سیب بوده و هیچ اختلاف نظری در آن دیده نمی شود، افزود: « علت اصلی شکست همه سهم گیرندگان داخلی و بین المللی در سیزده سال گذشته ، اداره ناکارا، دولتمردانی که به حاکمیت قانون باور نداشتند و هیچگاهی نخواستند در کشور اصل مردم سالاری و قانون جامه عمل بپوشد. اما از آغاز معلوم است که این حکومت متعهد به مردم سالاری و قانون است و نه تنها جامعه جهانی که مردم افغانستان هم به همکاری در تامین ثبات باید نقش موثر و حیاتی داشته باشند.

محترم علومی همچنان یگانه مساله مهم برای تامین ثبات و صلح در کشور را ، حرف و عمل واحد سران حکومت وحدت ملی و صداقت به آرمان های ملی حاکمیت قانون در نظر و عمل عنوان نمود و علاوه کرد که امید، تمام امور در افغانستان مطابق برنامه های قبلأ تنظیم شده  پیش برده شود و در آنجا نفع و ضرر مردم ، دوست و دشمن مردم وضاحت داشته باشد.

محترم علومی رئیس اجرائیه ائتلاف ملی افغانستان گفتند که باوجود سعی وتلاش همجانبه سران حکومت وحدت ملی در مقابله با تهدید ها و چالش ها، باید اعضای تیم های رییس اجرائیه و رییس جمهوری کشور همگام با رهبران خود و جامعه جهانی در بهبود و تحکیم وضعیت کنونی قاطعانه تلاش نمایند. افزون بر آن که  رهبری هردو تیم با تمام ایمان داری و علاقمندی درجهت تامین منافع علیای کشور گام بر می دارند باید تیم های شان نیز با درک وسیع از منافع علیای کشور و خواست های دولت وحدت ملی، همکاری های شانرا در سطح دولت با جرئت و صداقت عملی نمایند.

محمد منصوریان

Text Widget

Aliquam ut tellus ligula. Nam blandit massa nec neque rutrum a euismod t ellus ultricies! Phasellus nulla tellus, fringilla quis tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius, tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius, tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius.