سید طیب رئیس دفتر سیاسی طالبان ازروند گفتگوهای صلح اظهار بی اطلاعی میکند

ml

طالبان می گویند که دفتر سیاسی این گروه در قطر از جریان مذاکرات صلح که در اسلام آباد یا چین برگزار می ‌شود اطلاعی ندارد.

طالبان در با نشر اعلامیه گفته اند اخیرا خبرهایی در مورد مذاکرات بین نمایندگان حکومت افغانستان و این گروه در رسانه منتشر شده است که گویا در چین و یا پاکستان به زودی برگزار می شود.

طالبان در این اعلامیه گفته اند که این گروه تمام صلاحیت در مورد مذاکرات صلح را به دفتر سیاسی خود در قطرسپرده اند اما دفتر قطر در جریان این مذاکرات قرار ندارد.

قاضی خلیل الله سخنگوی وزارت خارجه پاکستان امروز به خبرنگاران گفت که کشورش میزبان دور اول مذاکرات بین نمیندگان طالبان وحکومت افغانستان بود و میزبان دور دوم مزاکرات نیز خواهند بود.

وی در مورد زمان مزاکرات چیزی نگفت اما در مورد خبر مرگ ملا عمر رهبر طالبان گفت که پاکستان گزارش های پخش شده در این زمینه را مورد برسی قرار میدهد.

ریاست جمهوری افغانستان در یک خبرنامه شام دیروز مرگ ملا محمد عمر، رهبر گروه طالبان، را تایید کرد.

در خبرنامه ای ریاست جمهوری آمده است که “بر اساس معلومات مؤثق مرگ ملا محمد عمر، رهبر طالبان را در ماه حمل۱۳۹۲ (اپریل ۲۰۱۳) در پاکستان، تایید میکند”.

دفتر رئیس جمهور افغانستان همچنان گفته است که با مرگ ملاعمر “زمینۀ مذاکرات صلح بیشتر از گذشته مساعد گردیده، بنابرین از تمام گروه های مسلح مخالف می خواهد که با استفاده از این فرصت به گفتگوهای صلح بپیوندند”.

با وجود بیشتر از 20 ساعت از پخش این خبر، طالبان تا کنون در این مورد اظهار نظر رسمی نکرده اند.

تحلیلگران سیاسی به این باورند که مرگ ملاعمر بر روند گفتگوهای صلح تاثیر گذار است و به گفته آنان تا جانشین ملا عمر معلوم مشخص نشود مذاکرات صلح به نتیجه نخواهد رسید.

زلمی خلیلزاد، سفیر پیشین ایالات متحده امریکا در افغانستان می گوید فردی که بتواند جانشین ملاعمر شود و بتواند در رسیدن به توافق صلح با حکومت افغانستان دست یابد و بتواند موافقت طالبان را کسب کند، فعلا وجود ندارد.

اما یک منبع در حکومت افغانستان می گوید که مرگ ملاعمر بر روند صلح تاثیر منفی نخواهد داشت.

این منبع که نخواست نامش گرفته شود با صدا امریکا گفت که خبر مرگ ملاعمر را ادارات امنیتی افغان از منابع خود بدست اورده اند نه از طریق منابع خارجی.

این منبع می گوید که ملا عمر بطور مرموز در یکی از شفاخانه های شهر کراچی جان خود را از دست داده است.

این منبع می گوید که ملا عمر به کدام بیماری صعب العلاج دچار نه بوه و اما عمدآ به بیماری جگر مبتلا گردیده که این بیماری منجر به مرگ اش شده است.

طالبان که در مسایل مهم اعلامیه صادر میکنند، تا کنون در مورد خبر مرگ ملا عمر واکنش رسمی نشان نداده اند. صدای امریکا

Text Widget

Aliquam ut tellus ligula. Nam blandit massa nec neque rutrum a euismod t ellus ultricies! Phasellus nulla tellus, fringilla quis tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius, tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius, tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius.