اعلامیه وزارت امور داخله جمهوری اسلامی افغانستان

 

 555

اعلامیه وزارت امور داخله در پیوند به نشر گزارش سازمان ملل در مورد تلفات ملکی

 5 اگست 2015

بربنیاد گزارش تازه یی که دفتر معاونیت سازمان ملل در کابل، در مورد تلفات غیر نظامیان در شش ماه نخست سال 2015 منتشر کرده، مخالفان مسلح دولت همچنان، عامل اصلی تلفات ملکی در کشور بوده اند.

 وزارت امور داخله جمهوری اسلامی افغانستان، عملکرد های تروریستی مخالفان مسلح دولت را که همواره منجر به تلفات گسترده ملکی گردیده، محکوم نموده و به این باور است که مخالفان مسلح دولت عامل عمده و اصلی تلفات ملکی بوده و آنان حتا در رسیدن به اهداف تروریستی خویش از غیر نظامیان برای خویش سپر انسانی می سازند.

 در پیوند به گزارش اخیر یوناما، نورالحق علومی وزیر امور داخله جمهوری اسلامی افغانستان، ضمن آن که فعالیت های تروریستی و عملکرد های مخالفین مسلح دولت را که باعث شهادت و جراحت غیر نظامیان می شود، به شدت محکوم نمود؛ یک بار دیگر به تمام نیروهای پولیس وظیفه سپرد تا در حفظ جان و مال مردم بیشتر تلاش نمایند.

 در گزارش سازمان ملل تصریح شده که حملات انتحاری، مواد انفجاری و ماین های تعبیه شده در کنار جاده ها عامل عمده تلفات ملکی به شمار می رود. وزارت امور داخله نیز به این باور است که حمله های انتحاری در ساحات ملکی، ماین گذاری در کنار جاده ها و حمله بر تاسیسات غیر دولتی از عمده ترین عوامل تلفات ملکی به شمار می رود.

 چنان که نیروهای پولیس ملی در چهار ماه نخست سال جاری میلادی، 3023 حلقه ماین های مختلف النوع را که توسط دهشت افگنان در مناطق مختلف کشور جاسازی شده بود، کشف و از بین بردند که از شهادت و زخمی شدن هزار ها غیر نظامی پیش گیری به عمل آمد.

 همچنان این نیروها در شش ماه گذشته 771 فیر مرمی سلاح های ثقیله ، 96 صندوق مهمات سلاح های خفیفه، 14400 کیلوگرام مواد انفجاری و 1200 میل سلاح ثقیله و خفیفه را از نزد مخالفین مسلح دولت بدست آورده اند که نقش مهمی در جلوگیری از افزایش تلفات ملکی داشته است.

 نیروهای پولیس ملی افغانستان از چند سال به این سو، به گونه مستقلانه از وطن و مردم خویش دفاع می کنند و تعهد دارند که در روشنایی قوانین ملی و بین المللی در حفظ جان غیر نظامیان تلاش بیشتر نمایند.

Text Widget

Aliquam ut tellus ligula. Nam blandit massa nec neque rutrum a euismod t ellus ultricies! Phasellus nulla tellus, fringilla quis tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius, tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius, tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius.