محترم نورالحق علومی : اشتراک دراین کنفرانس برای ما یک دستاورد بزرگ است

علومی صاحب

اخیراً هیأتی از ائتلاف ملی افغانستان به دعوت جمهوری خلق چین و به منظور اشتراک در کنفرانس زیر نام ” انکشاف سر سبزی کشورهای آسیایی” به آن کشور سفر کرده است. محترم نورالحق علومی  رئیس حزب متحد ملی افغانستان و رئیس شورای اجرائیه ائتلاف ملی افغانستان که همراه با محترم محمود صیقل رییس کمیته روابط خارجی ائتلاف ملی افغانستان در این کنفرانس اشتراک کرده بودند می گوید:

” هدف از این سفر اشتراک در کنفرانس فوق العاده ای بود که از طرف دولت چین ، زیر نام “انکشاف سرسبزی کشور های آسیایی” برگزارگردید. کنفرانس توسط معاون اول رییس جمهوری چین افتتاح گردید .دراین کنفرانس  نمایندگان از سی و سه کشور و پنجاه و هفت حزب سیاسی  اشتراک کرده بودند.”  محترم علومی دربخش صحبت ایشان اضافه نمودند : که آنان با حضور در این کنفرانس متوجه همکاری های همه جانبه و گستردۀ احزاب سیاسی کشورهای آسیایی شدند ، تماس ها وصحبت های محترم علومی که با  تعدادی از نمایندگان احزاب سیاسی دراین کنفرانس صورت گرفت  نتایح خوبی را درقبال داشته است  . ایشان در بخشی صحبت خویش افزودند : ” این کنفرانس نشان داد که در سطح آسیا ، احزاب سیاسی چگونه می توانند در عرصه های مختلف با هم همکاری داشته باشند و چگونه در همکاری با هم، محیط زیست را برای زندگی شهروندان این کشورها مساعد بسازند و چگونه برای بهتر ساختن محیط زیست از تکنولوژی پیشرفته کار بگیرند”.

در همین حال وی ، دعوت از ائتلاف ملی افغانستان در این کنفرانس مهم را، یک دستاورد بزرگ در راستای تلاش بیشتر برای برنامه ریزی های مهم تر در زمینه رشد و شگوفایی کشور و زمینه ای برای همبستگی با احزاب سیاسی کشورهای آسیایی عنوان نمود و علاوه کردند: ” در روز دوم کنفرانس، ما  ازنام ائتلاف ملی افغانستان و با نظرداشت شرایط و وضع کنونی کشور به ویژه این که بحران نا امنی در کشور و مساله صلح و ثبات چگونه است به ارائه داشته های مان پرداختیم و اینکه هنوز هم ما در حالت جنگ به سر می بریم و از همسایه هایی که به جای کوشش و همکاری در آبادی و آرامش کشورمان، تلاش می کنند تا آن را به ویرانی بکشانند ، انتقاد جدی نمودیم “.

 محترم علومی در همین حال به دیدارها و ملاقات های شان با مقامات دولتی چین و رهبران احزاب سیاسی این کشور در این اجلاس تاکید کرده گفتند: ” اولین ملاقات ما با هیأت رهبری چین که معاون رییس جمهور در راس آن قرار داشت و با شماری از اعضای بیروی سیاسی  صورت گرفت وبه همین ترتیب در روزهای بعدی  با مسوولان اداری در سطح ولایت های چین که در عین حال به عنوان والی و رهبر حزب سیاسی در ولایت های شان می باشند نیز دیدارهایی داشتیم “. این عضو ارشد ائتلاف ملی افغانستان هم چنان به تصویر پردازی از تلاش و فعالیت های وسیع و همه جانبه دولت چین و حزب حاکم آن کشور در زمینه های مختلف و به منظور سرسبزی آن پرداخته گفتند: ” این که آنان چگونه توانستند کارهای زیربنایی را در زیبایی سازی شهرهای شان به ویژه در ساخت پارک های خوب ، فابریکه های خوب ، دهکده های خوب تلاش کنند و زمینه را برای کسانی که در این بخش ها مصروف فعالیت هستند فراهم کنند  تجارب شانرابرای ما توضحیح نمودند  و پلان ها و برنامه هایی را که آنان روی دست دارند و این که اساس شهرها را چگونه می گذارند و با چه دقتی کار می کنند، یقینا وقتی طرف پلان های انکشافی آنها ببینید ، کشوری که برای بیشتر از یک میلیارد و سه صد میلیون انسان شرایط زندگی را مساعد می سازند کافی است که از تجارب شان استفاده اعظمی صورت گیرد “.

محترم علومی با تشریح این که گام برداشتن در راستای آبادی و سرسبزی کشور و رفاه مردم رنجدیدۀ افغانستان، تنها از طریق حاکمیت قانون، انتخابات شفاف و دولت خدمت گذار امکان دارد و بس تاکید کرد:

” برای آبادی و سرسبز ساختن کشور ، نه توپ لازم است و نه تانک و نه هم سرازیر شدن میلیارد ها دالر ، بلکه تنها همکاری صادقانه نمایندگان واقعی مردم با احزاب سیاسی است که  ما را به سوی حاکمیت قانون رهنمائی مینماید و حاکمیت قانون هم در نتیجه یک انتخابات شفاف و عادلانه و همگانی که در آن نمایندگان واقعی مردم انتخاب شوند به میان می آید و زمانی که مردم به رهبری خود اعتماد کنند  به یقین کامل  که همکاری مردم  باعث می شود  که در عرصه های مختلف دستاوردهای خوبی داشته باشیم  “.

 شنبه 18 جوزا 1392

Text Widget

Aliquam ut tellus ligula. Nam blandit massa nec neque rutrum a euismod t ellus ultricies! Phasellus nulla tellus, fringilla quis tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius, tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius, tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius.