پیام تبریکیه هیأت تحریر سایت مهروطن بمناسبت حلول سال نو 1395 هجری

 we1

پیام تبریکیه

هیأت تحریر سایت مهروطن

بمناسبت حلول سال نو 1395 هجری

19.03.2016

هیأت تحریر سایت مهروطن حلول سال نو1395 هجری را برای کافه ملت افغانستان تبریک وتهنیت گفته ، سال مملو ازصلح ، صفا وصمیمیت برایشان آرزو میکند .

باز هم سال نو می شود و تقویم ورق میخورد و مردم شرافتمند افغانستان یکجا با مرد مان کشور های همسایه مان به استقبال سال نو و امید های نو می شتابند و برای اعاده صلح وآشتی دست دعا بلند میکنند. روز نو و سال نو امسال نیز با سال های سپری شده در 4 دهه گذشته تفاوت چندانی ندارد و اصلا تو گویی گوش شنوایی برای شنیدن این دعا ها وجود ندارد. با تاسف مردم ما پیوسته به طرف یوم البد تر شدن در حرکت بوده اند.

کشور در همان دوزخی می سوزد که هیزم آوران غربی و پاکستانی در طی 40 سال سپری شده بر روی این آتش ریخته اند و به گفته جنرال ضیا الحق دیکتاتور پیشین پاکستان ” آب را در افغانستان به درجه معین در حالت جوش ” نگهداشته اند. سالیکه سپری گردید یکی از بد ترین سالها از نگاه افزایش در فعالیت های تروریستی وقتل عام مردم بوده است. در سالیکه سپری گردید با وجود آنکه ازعمر دولت وحدت ملی نیز همین یکسال سپری گردید ما شاهد بی ثباتی روز افزون این دولت بوده ایم و درک عمومی این است که شمارش معکوس برای ختم این دولت نا کار آمد آغاز شده است. با تاسف هنوز کدام بدیل بهتر از آن هم شکل نگرفته است. در سالیکه سپری گردید ما شاهد موج جدیدی از مهاجرت مردم افغانستان که در نتیجه بیکاری ، بی امنی و داشتن سرو کار با یک دستگاه فاسد دولتی مجبور به ترک وطن و راهی اروپا شده اند، بوده ایم. قرار گزارشات موثق آنعده افغانهایکه به شکل غیر قانونی افغانستان را روزانه ترک می کنند تعداد شان به 2-3 هزار نفر می رسد.با درد و دریغ که ما همچنان شاهد تلف شدن صد ها نفر از این مهاجرین اعم از اطفال،بزرگسالان و جوانان در آبهای میان ترکیه ، یونان و ایتالیه بوده ایم.

طوریکه پیداست جنگ اعلان ناشده 40 ساله،افغانستان را چنان در غرقاب خطر ناک تجزیه و انحطاط و فرو لغزیدن در دامن بنیاد گرایی و تروریزم فرو برده است که امید نجات آن هر روز کمتر و تاریک تر از روز قبل می شود.

و اما چشم امید مردم بسوی روشنفکران و مکتب دیده های ماست ، بسوی آن عده فعالان سیاسی ، احزاب ، حلقات و محافل ما که از سواد بهتر و بالا تر بر خوردار اند و دست ودامن شان هنوز در لجن سو استفاده ها آلوده نشده است. مردم امید وارند که این حلقات بحیث ناجیان مردم افغانستان دست به دست یکدیگر بدهند و در نجات ملت از این حالت خوفناک و غم انگیز گام عملی بردارند.

تجربه دو دهه سپری شده نشان داد که فعالان سیاسی افغان الزاما باید خود راه گشا ی آینده خود و وطن خود شوند و چشم انتظار کدام مرجع تقلید دیگر را نداشته باشند.

ما ، در حزب متحد ملی به این باوریم که بدون تردید راه نجات کشور در همدستی و همگرایی مردم افغانستان بخصوص روشنفکران و حلقات سالم سیاسی سیکولار کشور، نهفته است. اما این ایدیال زمانی میتواند جامه عمل بپوشد که یک گفتمان سازنده راه اندازی شود و عوامل باز دارنده وحدت و همبستگی که در طی سالهای سپری شده مانع وحدت ها و همدستی ها بوده اند و با سنگ اندازی ها مانع همبستگی ما شده و افتراق و چند پارچه گی را بالای ما تحمیل نموده نشانی و مورد نقد قرار داده شود. امید سال 1395 بنام وحدت مجموع نیروهای ملی ، مترقی ودموکرات کشور ثبت تاریخ معاصر کشور گردد.

هیأت تحریر سایت مهروطن

 

Text Widget

Aliquam ut tellus ligula. Nam blandit massa nec neque rutrum a euismod t ellus ultricies! Phasellus nulla tellus, fringilla quis tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius, tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius, tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius.