انجینر نورسلطانی: جنگ هفت ساله امریکا وانگلیس که باعث استقلال امریکا گردید

sltani

جنگ هفت ساله آمریکا و انگلیس که باعث استقلال آمریکا گردید.
انقلاب آمریکا: American Revolution
اتحاد ومبارزات ملیت ها باعث آزادی و ترقی کشور ها گردیده است.مثلا در آمریکا
سال ۱۷۶۵ در نیویورک کنگره‌ای متشکل از ۹ مستعمره‌نشین تشکیل شد که سران این مستعمره‌نشین‌ها در این کنگره برای اقدام علیه انگلیس همپیمان شدند .
قبل از همه کمی راجع به آمریکا معلومات باید پیدا کرد:
آمریکا  دارای مساحتی معادل ۹٫۸ میلیون کیلومتر مربع  جمعیتی برابر ۳۳۰ میلیون نفر (سال ۲۰۲۰) می‌باشد. آمریکاچهارمین مملکت از نگاهی وسعت و سومین ازنگاه جمعیت در دنیا میباشد
پایتخت آن واشنگتن دی سی و نیویورک پر جمعیت ترین شهر آن میباشد،حکومت ان جمهوری مشروطه فدرال میباشد و دارای ۵۰ ایالات است که در سیاست های داخلی خود مستقل هستند ولیکن در سیاست های بزرگ ماند نوع پول ویا اعلان جنگ از جمهوری مشروطه فدرال  یعنی ریس جمهور مشاوره واجازه می‌کردند.
در سطح فدرال زبان رسمی ندارند
زبان شان انگلیسی میباشد۷۳ فیصد مسحی و هشت فیصد مسلمان ۲۱,۳فیصد بیدین،۲,۱فیصد یهود و ۲,۹ فیصد دیگر ادیان است.
. سرخ پوستان ۱۵۰۰۰ سال قبل از سیبر واسیا به آمریکا مهاجرت کرده بود.استعمار آمریکا توسط اروپایی ها در قرن شانزدهم آغاز شد.در شروع ایالات متحده آمریکا با سیزده مستعمره بریتانیا بنیان گذاشته شد.اختلافات بین دولت شاهی بریتانیا و مستعمرات سیزده گانه  پیرو جنگ فرانسویان و سرخ پوستان ، باعث انقلاب آمریکا و فروپاشی امپراطوری بریتانیا گردید
اولین درگیری‌ها از شهر بوستون  که به دنبال شدت عمل پادشاهی انگلستان به سرعت گسترش یافت. در ۱۷۶۵ در نیویورک کنگره‌ای متشکل از ۹ مستعمره‌نشین تشکیل شد که سران این مستعمره‌نشین‌ها در این کنگره برای اقدام علیه انگلیس هم‌پیمان شدند و در مه ۱۷۷۵، رهبران مستعمره‌نشین از مردم درخواست کردند که برای مبارزه با اشغالگران آماده شوند.
در آغاز آمریکا با سیزده مستعمره بریتانیا بنیان نهاده شد واختلاف متعد بین پادشاهی بریتانیا کبیرو مستعمرات سیزده گانه پیرو جنگ فرانسویان و سرخپوستان که‌ منجر به اغاز انقلاب و استقلال آمریکا درسال ۱۷۷۵  و در سال ۱۷۸۳ جنگ ختم گردید.
آمریکا اولین کشوری بود که استقلال خود را از امپراطور بریتانیا گرفته و امپراطور شان از بین رفت.
آمریکا در جنگ جهانی دوم یکی از ابر قدرت  تولید سلاح ویگانه مملکت
استفاده از بم اتومی در جنگ وعضوی دایم شورای امنیت سازمان ملل ظاهر شد.
در خلال جنگ سرد آمریکا و شوروی رقابت‌های در ساخت تولید سلاح فضای داشتند ، که بعد از ختم جنگ سرد در سال ۱۹۹۱ باعت فروپاشی شوروی و آمریکا بصفت یک ابر قدرت ظاهر شد. آمریکا اولین کشوری وارد کننده و دومین کشور صادر کننده جهان است
و هزینه‌کرد نظامی آمریکا، بیش از یک سوم کل بودجهٔ نظامی دنیا است. آمریکا دارای مجلس سنا میباشد که ۱۰۰ عضو دارد که از هر ایالت ۲ نفر نماینده معرفی شده.
در پارلمان آمریکا بتعداد ۴۳۵ عضو می‌باشد که از هر ایالت بتعداد نفوس آن بعد از انتخابات راه پیدا میکنند،البته انتخابات پارلمانی در هر دو سال صورت میگرد، و انتخابات ریاست جمهوری بعد از هر چهار سال در ماه نوامبر صورت میگیرد.اعضای مجلس سنا برای شش سال در آمریکا وظیفه اجرا می‌کنند.
قانون اساسی آمریکا  در سال ۱۷۸۷ توسط سیزده مستعمره که دور هم جمع می‌شوند و قانون اساسی آمریکا را نوشته می‌کنند جدا از انگلستان که درجنگ شدید بین آمریکا آنوقت و بریتانیا صورت گرفت که باگشته شدن عساکر بریتانیا آزادی خود را همین سیزده ایالات بنام آمریکا مستقل یادشد ،که اولین که قانون اساسی آمریکا با جمله ما مردم آمریکا…آغاز میشود.که انسان ها ی مهم ومبارز سیزده ایالات که از نگاه مساحت امیروز آمریکا بسیار کوچک بودنند نوشته و قابل اجرا گذاشتن.
در سال ۱۷۸۳ یک قسمت ایالت دیگر با آمریکا پیوست ودرسال۱۸۰۳ قسمت خاک دیگر که مستعمرات فرانسه بود توسط پول از دولت آنوقت فرانسه خریداری شد.درسال ۱۸۴۵ قسمت تک‌ساس که خاک مکزیک بود به آمریکا پیوست ،در سال ۱۸۴۶ قسمت آورگان از دولت انگلیس به خاک آمریکا اظافه شد. ودر سال۱۸۴۸ جنگ بین آمریکا و مکسیکو صورت گرفت که بعد از جنگ قسمت خاک مکسیکورا آمریکا به عنوان غراماتی جنگی تصاحب شد.
همچنان قسمت دیگر که مستعمرات سپانبه بود به خاک آمریکا اضافه شد .
که امیروز ما بنام ایالات متحده آمریکا کشور بزرگ وپر قدرت جهان را می شناسیم نماد  و برکت مبارزات آزادیخواهان و انقلابیون و نیروهای مترقی بود که با مبارزات خود اقتصاد جهان را رهبری میکنند امیروز ..
به امید که در افغانستان عزیزما هم روزی صلح دایمی و کشوری باشیم که از نگاه تولیدات زراعتی و استخراج معادن در سطح جهان به خط زرین معرفی کردیم .با آرزوی اتحاد و همبستگی نیروهای ملی ومترقی کشور و رفع اختلافات مذهبی، ملیتی و احترام به همه ساکنان کشور محبوب ما افغانستان..
انجینر نورمحمد سلطانی
لندن اکتوبر ۲۰۲۰

Text Widget

Aliquam ut tellus ligula. Nam blandit massa nec neque rutrum a euismod t ellus ultricies! Phasellus nulla tellus, fringilla quis tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius, tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius, tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius.